Pasaport Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurt dışına çıkmak isteyenler, aslında düşünüldüğü kadar zor değil. İş veya tatil her ne sebepten olursa olsun yurt dışına çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey pasaport çıkarmak. Dünya’nın birçok ülkesine vizeye gerek duymadan pasaportunuzla gidebildiğinizi biliyormuydunuz. Bu yüzden ilk yapmamız gereken şey pasaport çıkarmak. Pasaport çıkarmak için hangi belgeler gerekir, kaç çeşit pasaport var, pasaport için gerekli evrakları nereden temin edebilirim gibi sorularınıza aşağıda yanıt bulabilirsiniz.

Türkiye de kaç çeşit pasaport var?

Ülkemizde dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar bordo pasaport, yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport olmak üzere 4’e ayrılıyor. Bu pasaportların her birinin farklı özellikleri bulunuyor. Kişisel başvurularda özellikle seyahat için gidiyorsanız bordo pasaport alabilirsiniz.

  1. Bordo pasaport (Umumi pasaport)
  2. Yeşil pasaport ( hususi pasaport)
  3. Gri pasaport ( Görev / Hizmet pasaport)
  4. Siyah pasaport ( Diplomatik pasaport)

Bordo pasaport almak için gerekli belgeler

  1. Nüfus cüzdanın aslı ( Fotokopisini de götürün)
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf ( vesikalık fotoğraf kabul edilmez. Fotoğraf çektireceğiniz yere pasaport için biyometrik fotoğraf istiyorum demelisiniz)
  3. Eski pasaport ( Daha önceden varsa kullanmış olduğunuz eski pasaportunuzu götürünüz)
  4. Pasaport harcı ve pasaport bedelidekontları ( Pasaportun süresine göre ödenecek ücretlerin belgeleri)
  5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

2019 Yılı Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Bedeli Ne Kadar?

Pasaport ücreti 2019 yılı için minimum 6 ay ve 303,50 TL olarak belirlendi. Pasaport ücreti olarak bilinen pasaport harcı ve pasaport defter bedeli aşağıdaki gibidir.

PASAPORT SÜRESİ PASAPORT HARCI PASAPORT DERFTER BEDELİ TOPLAM
6 AY 170,40 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 YIL 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 YIL 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL
3 YIL 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
4+ YIL 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Bedeli Nereye Ödeniyor?

Pasaport alabilmek için ödenen pasaport harcı ve pasaport defter bedelini Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu tüm bankalarda ödeyebilirsiniz. Yada Maliye Bakanlığına bağlı il veya ilçe maliye müdürlüklerinde ödeme yapabilirsiniz. İlgili vezneye gittiğinizde pasaport harcını ayrı pasaport defter bedelini ayrı olarak ödemelisiniz ve her ikisi içinde ayrı dekont almalısınız.

Pasaport başvurusu nereye yapılıyor?

            Bordo pasaport başvurusu için belgeleri hazırladığınızda https://randevu.nvi.gov.tr/ adresi üzerinden İl / ilçe nüfus müdürlüğü ve emniyet müdürlüğüne randevu alarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmenize gerek yok. Herhangi bir Nüfus müdürlüğü ve emniyet müdürlüğünden alabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size gelecektir.

Pasaportum kaç günde gelir?

Gerekli belgeleri hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kurye veya kargo aracılığı ile gönderilecektir. Gönderim süresi ise başvurudan sonra 5-7 iş günüdür.

NOT : YUKARIDA ANLATILAN PASAPORT BAŞVURU İŞLEMLERİBORDO PASAPORT İÇİN GEÇERLİDİR. 

İşinize Yarayabilir

Yazar Hakkında: admin

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir